• Facebook - Siyah Çember
  • Instagram - Siyah Çember

Öykü Otel, bir                 Bütünsel Yönetim İşletmesidir.

Bozcaada'nın kalbinde, 

tarih kokan büyülü bir havanın solunduğu

karakteristik bir sokaktayız.

/

 

Alaybey Mahallesi, Cami Sokak, 4

Bozcaada, ÇANAKKALE 17680 

M 0530 215 5059 - T 0286 697 8883

info@oykubutikotel.com

"...... ve Patroklos arkadaşına itaat etti. Ahay gemileri ve barakaları boyunca koşmağa başladı.

Bu ara ötekiler Neleoğlu'nun barakasına gelmişlerdi, Seyis Eurymedon ihtiyarın arabasından çözdüğü atlara deniz kenarında hava aldırarak terlerini kurutuyordu. Barakada, saç örgüleri güzel Hekamede onlara içki hazırlıyordu. İhtiyar, bu kadını, vaktiyle Tenedos'ta Ahilleus bu şehri talan ettiği zaman, kazanmıştı: Dernekte herkesten üstün olduğu için Ahaylılar ona vermişlerdi. Kadın, içkiyi hazırladıktan sonra önlerine koydu. Patroklos, bu anda, kapıda göründü. İhtiyar onu görünce yerinden kalktı, elinden tutup oturmağa davet etti....."

/ Iliás _ Hómēros

"...Denizin en derin uçurumlarında, Tenedos ile kayalık İmbros arasında geniş bir mağara vardır. Yeri sarsan Poseidon, burada, atlarını durdurup koşumdan çözdü, önlerine tanrısal yemlerini koydu; sonra, ayaklarına kırılması veya çözülmesi imkânsız altın bukağılar taktı. Atlar orada durup, Ahaylıların ordusuna gitmek üzere ayrılan tanrısal sahiplerini bekleyeceklerdi."

/ Iliás _ Hómēros

"— Kulak ver bana, gümüş yaylı tanrı! Hryses'yle tanrısal Killa'yı koruyan, Tenedos'ta hükmünü süren Tanrı! Eğer vaktiyle seni hoşnut eden bir tapınak dikmişsem, senin için yağlı boğa ve keçi butları yakmışsam. dileğimi yerine getir: Oklarında, gözyaşlarının öcünü Danaoslular dan al!"

/ Iliás _ Hómēros

GEÇMİŞTEN BİR ADA ÖYKÜSÜ

'70'li yılların başı... İlk gençliğim... Henüz delişmenliğim kontrollü; zincirlerinden boşalmamış... Ada'ya ilk gelişim, bir aile ziyareti... Çanakkale'den bir günlüğüne bir davete icabet... Dönemin  Bozcaada Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hami Bey'in daveti... Sünger avcıları ile sünger avı. Genç ruhum, bilmediği bu konuda oldukça  heyecanlı... Neler yaşanacak? Sünger avlanır mı?...

O ana kadar kitaplarda okuduğum, temsili çizimlerinden izlediğim fanuslarından çıkan hortumla tekneye bağlı dalgıçlar, bütün gün derinlere dalıp, bellerindeki sepetler dolusu süngeri tekneye taşıdılar. Hayret ve hayranlıkla izledim onları gün boyu.

Gün sonunda, Hami Bey dalgıç kıyafetlerini giyip, eline zıpkını alıp tekneden atlayıverdi ve iki koskocaman Karagöz ile geri döndü. Deniz suyunda temizlenen, asker mangalında pişirilen Karagöz'ün tadına doyum olmuyor, bilesiniz. 

O gün öyle kazındı ki dimağıma; bir daha kopamadım Bozcaada'dan. Her zihnimde canlanışında, dudaklarımın kenarında tuzu, yüzümde kararlı rüzgarı, ruhumda özgürlüğü ve ömrümü uzatan yaşamı...

37 yıl sonra, bavulumda sayısız 'öykü' ile maşukuma kavuştum; Bu sayfadaki resimler arasında gördüğünüz, Ada'nın doğal florasında var olan, bilimsel adıyla Silybum Marianum gibi engin şifa kaynağı maşukuma.